SeeSrpska

SABORNOM CRKVOM U MOSTARU PROLAMA SE ŠANTIĆEVA POEZIJA

SABORNOM CRKVOM U MOSTARU PROLAMA SE ŠANTIĆEVA POEZIJA
Svečano otvaranje tradicionalne kulturne manifestacije “Šantićeve večeri poezije” i svečana akademija povodom 120 godina SPKD “Prosvjeta” održano je, 1. septembra u Sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru. Pred početak otvaranja, više od vijek stare manifestacije, na Pravoslavnom groblju Bjelušine održan je pomen Aleksi Šantiću. Prvu veče ove tradicionalne manifestacije nastupio je Gudačkog orkestra Simfonijskog orkestra Narodnog pozorišta Republike Srpske.
“Šantićeve večeri poezije” tradicionalno organizuje organizuje Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta” iz Mostara.
Predsjednik SPKD “Prosvjeta” GO Mostar Sanja Bjelica Šagovnović izjavila je da se ovogodišnje 103. “Šantićeve večeri poezije” održavaju u čast 120 godina “Prosvjete”, osnovane 1. septembra 1902., u Mostaru, odmah nakon Sarajeva. Šagovnović podsjeća da je Aleksa Šantić bio prvi predsjednik mostarskog odbora “Prosvjete”, navodeći da zato nema ljepše prilike da se obilježi ovaj veliki jubilej od “Šantićevih večeri poezije”. Ona navodi da se na ovogodišnjim `Šantićevim večerima poezije` sjećamo, ne samo najvećeg pjesnika u Mostaru, već i njegovih savremenika sa kojima je prije 120 godina osnovao i `Prosvjetu` i `Gusle` i postavio temelje savremene kulture na ovim prostorima.
Na ovogodišnjoj manifestaciji predstavljena su i “Sabrana djela Svetozara Ćorovića” i izložba o Jovanu Dučiću.
“Ovaj veliki jubilej svjedoči o značaju našeg društva koje od 1902. godine, kada je osnovano, pa sve do danas, ostvaruje veliku ulogu u očuvanju i razvoju kulture, pismenosti i duhovnosti srpskog naroda. Smatra se da djelovanje `Prosvjete` u očuvanju kulturnog, duhovnog i nacionalnog identiteta srpskog naroda dolazi odmah iza uloge koju je na tom polju ostvarivala Srpska pravoslavna crkva”, rekla je Bjelica Šagovnović. Mostarski odbor “Prosvjete” jedan je od najaktivnijih odbora sa zapaženim rezultatima. “Naši projekti na koje smo posebno ponosni su `Prosvjetina` škola, dopunska nastava srpskog jezika, istorije i kulture za srpsku djecu iz Mostara koja nemaju mogućnost da pohađaju nastavu na svom maternjem jeziku. Tu je i `Prosvjetina` stipednija `Vladimir Ćorović` koja je ove godine izrasla u najveći stipendijski fond u Hercegovini po broju stipendista”, kaže Šagovnovićeva. Tu su, ističe, svakako i tradicionalne manifestacije poput “Šantićevih večeri poezije”, Božićnog koncerta, Svetosavske akademije i mnogi drugi događaji. SeeSrpska / Foto: Preuzeto sa FB (Selma Dandić)