SeeSrpska

U TREBINJSKOM STAROM GRADU "ISPLIVALI" OSTACI BANJ VIRA

Arheolozi Muzeja Hercegovine i radnici Javne ustanove "Ekologija i bezbjednost", kao i vatrogasci dobrovoljnih vatrogasnih društava "Jasen-Mosko" i "Zupci", već nekoliko dana su angažovani na iskopavanju arheoloških ostataka u Starom gradu, a prve analize govore da su pronađeni objekat koji je građen od tesanog kamena i dobro očuvani dijelovi kaldrme.

U TREBINJSKOM STAROM GRADU "ISPLIVALI" OSTACI BANJ VIRA
FOTO: Trebinjelive.info

Direktor Muzeja Hercegovine Ivana Grujić kaže za TrebinjeLive.info da pronađeni ostaci objekta ukazuju da se radi o građevini koja je, u to vrijeme, građena na kvalitetniji način, odnosno od tesanog kamena, ali da je još uvijek teško govoriti čemu je taj objekat služio. Ipak, pojašnjava, da je ovaj objekat prikazan na pojedinim poprilično starim fotografijama ovog dijela Trebinja.

Prema njenim riječima, iznenadili su se kada su ispod površine sadašnjeg sloja nasipa pronašli dobro očuvanu kaldrmu, koja svjedoči da su u Banj Viru, kako se nekada nazivao sadašnji Stari grad, pojedini dijelovi bili popločani kaldrmom, što dosta govori i o načinu života stanovnika Starog grada tog vremena.

"Kaldrma koju smo pronašli proteže se nekoliko metara. Riječ je o veoma malom dijelu arheološkog nalazišta u Starom gradu, ali nam je plan da pokušamo da utvrdimo gdje se ona dalje protezala. Ipak, ono što treba da znamo je da je u drugoj polovini 20. vijeka značajan dio te kladrme oštećen ili u cjelosti uklonjen, jer je tada građena komunalna infrastruktura", navela je Grujićeva, a prenosi Trebinjelive.info.

Ističe i da imaju podršku Grada i gradonačelnika Mirka Ćurića da se ovi radovi odrade na odgovarajući način, kako bi se cjelokupnoj javnosti predstavili rezultati arheološkog istraživanja.

"Nadam se da ćemo na kraju iskopavanja uraditi i bar djelimično konzerviranje građevinskih ostataka. To bi zaista bilo od izuzetnog značaja za cijelo Trebinje. Onda bismo mogli da stavimo staklene površine bar preko dijela arheološkog nalazišta čime bismo još jednom pokazali ostatke starog Trebinja. Ovakav prikaz arheološki otkrivenih ostataka mogu se vidjeti širom svijeta, pa zašto ne bi tako bilo i u našem Trebinju", navela je Grujićeva.

Brojni Trebinjici svakodnevno "nadziru" radove u Starom gradu.

Mnogi od njih su slušali priče svojih starijih da se ispod sadašnjeg Starog grada nalazi još stariji ostaci Trebinja, koji svjedoče o burnoj istoriji našeg grada, ali i njegovom trajanju kroz vijekove.

Miodrag Ćurić je jedan od onih koji svakodnevno obilazi Stari grad. Ima svoje viđenje Banj Vira zasnovano na opširnoj literaturi do koje je došao i drago mu je što se radovi uveliko izvode i što će potvrditi ono što je oduvijek smatrao - Stari grad je stariji nego što se misli.

"Ovo su ostaci Banj Vira, o kome postoje mnogi istorijski zapisi iz perioda 18. vijeka. Ono što je važno je da se pokuša utvrditi da li su u Starom gradu postojali crkva i vladičanski dvor u nekom ranije periodu. Postoje izvori koji govore da su članovi loze Stanisavljević 100 godina služili Bogu u Banj Viru", kaže Ćurić.

I drugi Trebinjci sa nestrpljenjem čekaju rezultate istraživanja, jer o Starom gradu postoji veliki broj priča, a mnoge su zasnovane na legendama, koje su se prenosile sa koljena na koljeno.

Raduje i informacija da će se obnoviti česma koja je nakada bila na sadašnjem Trgu Travunije u Starom gradu, ali i da će sam trg biti dodatno osvijetljen.

Grujićeva tu posebno napominje da česma koja je prikazana na fotografijama starog Trebinja ne treba da se miješa sa česmom koja je Dučićev poklon gradu.

"To su dvije različite česme. Dučićeva česma je prvobitno postavljena na mjesto gdje se sada nalazi - izvan zidina Starog grada, ispod vrbe. Vremenom je prebačena u Stari grad, pa ponovo vraćena na svoju prvobitnu lokaciju. Ipak, na Trgu Travunije je dosta ranije postojala druga česma, o čemu svjedoče fotografije koje su u posjedu Muzeja Hercegovine i Dučićeva ideja je bila da se u Starom gradu umjesto tada postojeće česme podigne fontana", pojasnila je Grujićeva.

ESTETIKA JE VAŽNA

I te kako je važna i estetika samog Trga Travunije, ali i uopšte Starog grada. Ne smije se dozvoliti da intresi pojedinaca prevladaju opšti interes. Mora se voditi računa o ormanima za struju, gdje će se oni postaviti, a i o postojećim fasadama koje su poprilično dotrajale.

Više reda treba se uvesti i u oblast ugostiteljstva i uopšte drugih vrsta djelatnosti u Starom gradu, inače će sva ova ulaganja biti poprilično bezvrijedna.