SeeSrpska

KOCKA: NOVA GENERACIJA MODULARNE KULTURE NASTALA U BiH

Nedavno je modularni kiosk koncept Kocka sarajevske kompanije KulinWorld dobio vrijedno međunarodno priznanje German Design Award, jedno od najprestižnijih u oblasti dizajna u svim industrijama.

KOCKA: NOVA GENERACIJA MODULARNE KULTURE NASTALA U BiH
FOTO: eKapija

Potvrda je to inovativnosti i budućnosti ovog projekta, kaže za eKapiju Senada Demirović CEO mRwg doo, arhitektonskog biroa unutar KulinWorld-a, koja je takođe prije mjesec dana primila pomenuto priznanje u Njemačkoj.

- Kocka je mnogo više od klasičnog kiosk sistema. To je modularni, održivi i tehnološki napredan arhitektonski koncept, razvijen za potrebe modernih gradova i trgovačkih prostora. Ideja je bila stvoriti fleksibilno, autonomno i prilagodljivo rješenje koje nudi visoko kvalitetnu, funkcionalnu i estetsku alternativu za urbane i komercijalne prostore. Zahvaljujući modularnom dizajnu, Kocka se može koristiti na različite načine, bilo da se radi o Coffee-to-Go štandu, maloprodajnoj tački, informatičkom kiosku ili autonomnoj prodajnoj jedinici. Održivost je u fokusu: visokokvalitetni materijali, energetski efikasni koncepti i digitalni upravljački sistemi omogućavaju ekološki prihvatljiv rad i maksimalnu efikasnost. Poziv za učešće na German Design Award bio je rezultat sve veće međunarodne pažnje koju je Kocka stekla u stručnoj javnosti. Koncept je impresionirao žiri svojim inovativnim dizajnom, održivošću i pametnom upotrebom tehnologije. Nagrada potvrđuje relevantnost Kocke kao futurističkog koncepta za modernu, urbanu infrastrukturu – pojašnjava Demirovićeva za eKapiju.

Razvoj Kocke bio interdisciplinaran proces koji se odvijao tokom dužeg vremenskog perioda.

- Bliska saradnja između arhitekata, dizajnera i tehnoloških timova omogućila je realizaciju visoko fleksibilnog, održivog i inteligentnog arhitektonskog koncepta. Fokus je bio na visokokvalitetnim materijalima, energetski efikasnim tehnologijama i digitalnoj kontroli koja omogućava održivu upotrebu. Sa Kockom smo stvorili novu generaciju modularne arhitekture, rješenje koje spaja dizajn, funkcionalnost i održivost, a koja se fleksibilno može prilagoditi zahtjevima modernih gradova i preduzeća. U svijetu koji se sve brže okreće, Kocka nas podsjeća na ono što je zaista važno – trenutak, jednostavnost i stabilnost – objašnjava Demirović.

Fokus Evropa i Bliski istok

Demirović kaže da je Kocka davno prešla fazu koncepta i trenutno se nalazi u fazi proizvodnje i implementacije. Prve jedinice su već u realizaciji, a interes za ovaj inovativni koncept stalno raste.

- Koncept je posebno tražen u oblastima gdje je potrebna održiva, modularna i visoko funkcionalna arhitektura, kao što su metropole, saobraćajni čvorišta, trgovački centri i inicijative pametnih gradova. Već smo primili brojne upite od ugostitelja, gradskih vlasti, organizacija događanja i tehnoloških partnera koji traže inovativna, skalabilna rješenja. Posebno gradovi koji žele implementirati pametne infrastrukturne koncepte vide u Kocki mogućnost za integraciju efikasnih i održivih prodajnih i uslužnih prostora. Evropa i Bliski istok su glavna tržišta na kojima se aktivno predstavlja ovaj koncept. U ovim regijama postoji velika potražnja za inovativnim i samoodrživim prodajnim modelima koji su fleksibilni, energetski efikasni i arhitektonski privlačni – ističe Demirović.

Samoodrživo rješenje

Dalji razvoj koncepta slijedi jasnu viziju: maksimalnu fleksibilnost, održivu inovaciju i tehnološku integraciju. Cilj je kontinuirano optimizirati koncept i proširiti ga na nova tržišta i primjene.

Jedan od glavnih fokusa je dalja automatizacija i digitalizacija. Integracijom robotike, sistema za naručivanje temeljenih na umjetnoj inteligenciji i pametnim upravljačkim tehnologijama, Kocka će postati potpuno samoodrživo rješenje. Ovo će omogućiti još efikasniji rad, smanjiti operativne troškove i poboljšati korisničko iskustvo kroz inovativne mogućnosti interakcije.

Drugi razvojni cilj je skalabilnost modularnog dizajna. Održivost ostaje ključni princip. Osim povećane upotrebe ekološki prihvatljivih materijala i energetski učinkovitih tehnologija, razmatramo nove pristupe za korištenje obnovljivih izvora energije i štedljivih proizvodnih metoda.

- Istražujemo mogućnosti širenja na regije gdje autonomni prodajni i uslužni koncepti sve više dobijaju na značaju. To uključuje posebno tržišta koja se snažno fokusiraju na pametne gradove, inovativne trgovinske koncepte i održivu urbanističku arhitekturu. Naš dugoročni cilj je uspostaviti ovaj koncept globalno i pozicionirati ga kao vodeći model za pametnu, održivu infrastrukturu – poručuje Demirović.

Od Kulina bana do Kulina svijeta

KulinWorld je porodična kompanija koja spaja tehnologiju, dizajn i preduzetništvo kako bi stvarala održive inovacije. Osnovana je s uvjerenjem da napredak nastaje kroz interdisciplinarnu saradnju, a tokom godina su strateški proširivali portfolio i osvajali globalno tržište.

- Naše ključne kompetencije uključuju digitalnu transformaciju, cyber sigurnost, cloud tehnologije i AI podržane aplikacije. Osim toga, djelujemo u oblastima arhitekture, gastronomije, distribucije, nekretnina i privatnih ulaganja. Ovaj integrirani pristup omogućava nam ne samo da transformišemo poslovne modele, već i aktivno učestvujemo u oblikovanju tržišta budućnosti. Naša filozofija je povezivanje vizionarskih ideja sa tehnološkom izvrsnošću. KulinWorld predstavlja stratešku dalekovidnost, održivi razvoj i sposobnost da inovacije pretvori u tržišno konkurentna rješenja – ističe za eKapiju, Almir Kulin, direktor KulinWorld-a.

Kako kaže prošla godina bila je istorijska za KulinWorld kako u pogledu prihoda, tako i u postignutim rezultatima.

- Zabilježili smo značajan rast u gotovo svim poslovnim područjima i ostvarili ključne strateške prekretnice. U oblasti digitalizacije i umjetne inteligencije, kroz strateška partnerstva – među kojima su i AWS i drugi vodeći tehnološki partneri – nastavili smo širiti našu tržišnu poziciju. Naši digitalni poslovni sektori razvili su inovativna rješenja za digitalnu transformaciju i uspješno ih implementirali. Jedna od značajnih prekretnica bila je inicijacija i konceptualni razvoj AUH Instituta i Instituta za AI u halal prehrambenoj industriji. Oba instituta su na pragu službene implementacije i igraće ključnu ulogu u razvoju AI podržanih koncepata za arhitekturu, kulturnu baštinu, urbanizam i prehrambenu industriju. U oblasti održive arhitekture, Kocka kao modularni i održivi koncept uspio je osvojiti međunarodno priznanje. Nagrada German Design Award potvrda je inovativnosti i budućnosti ovog projekta. Takođe, strateški smo proširili naš portafolio u oblasti premium stambenih jedinica i održivog urbanog razvoja – objašnjava Kulin.