SeeSrpska

ANALIZA: ŠTA ŽELI DANAŠNJI LUKSUZNI PUTNIK?

Ekološki svjesni, s osjećajem odgovornosti i u potrazi za jedinstvenim iskustvima, luksuzni putnici današnjice imaju veoma različite ideje o tome šta žele od svog odmora. Je li došlo vrijeme da hoteli prihvate novu definiciju luksuznog putovanja kako bi uspješno privukli goste koje imaju na umu?

ANALIZA: ŠTA ŽELI DANAŠNJI LUKSUZNI PUTNIK?
FOTO: TU Magazin

Nekada su putovanja bogatih i slavnih podrazumijevala kočije i limuzine, gomile prtljaga koje se šalju unaprijed i ugledne hotele ili odmarališta cijenjena po veličini atrija, visini plafona i bogatstvu detalja na zidovima i podovima.

To je bilo vrijeme kada niko nije mario za sječu tajlandske tikovine ili afričke ebanovine, kada je imati prave kljove od slonovače u predvorju bilo za svaku pohvalu i kada su se čupanjem mekog perja sa živih gusaka pravili jastuci i jorgani. Srećom, ti dani su prošli, a novi bogati i slavni putnici počeli su se kretati u dva veoma različita pravca:

sada su ne samo mnogo ekološki svjesniji, već i odgovorniji u odnosu na svijet oko sebe

traže jedinstvena iskustva, a ne destinacije

Imajući to na umu, hajde da pogledamo šta današnji putnik uopšte uzima u obzir kada pravi rezervaciju.

Putnici sa savješću

U istraživanju koje je sproveo Booking.com među 33.000 putnika širom svijeta, velika većina ispitanika rekla je da želi putovati na održiviji način. Istraživanje je pokazalo da putnici pokušavaju smanjiti negativni uticaj svog putovanja na načine koji se kreću od ponovne upotrebe posteljine do isključivanja klima uređaja u svojim hotelima. Oko 43 odsto planira svoj odmor tako da može pješačiti, voziti bicikl ili koristiti lokalni javni prevoz, a ovo uključuje i luksuzne putnike. Rezultati su takođe istaknuli interesovanje putnika za hotelske objekte koji promovišu upravljanje životnom sredinom i podržavaju lokalne zajednice.

Odgovorna rješenja

Je li ovo novi luksuz? Da li je novi talas luksuznih putnika odgovorniji? Jesu li svjesni štete koju novac može učiniti? Istraživanje je takođe pokazalo da je 43 odsto svih ispitanih putnika reklo da su spremni platiti više kako bi podržali certificirane održive opcije putovanja. Pitanje je, svakako, zar nam ovo ne daje priliku da budemo kreativniji, održiviji i povećamo svoju popunjenost i profit? S obzirom na to da turizam čini 8 odsto globalnih emisija gasova staklene bašte, prema nature.com, mora da je krajnje vrijeme da sagledamo načine na koje možemo biti odgovorniji i gdje možemo uticati.

Sve je u iskustvu

Ali održivost je samo jedan element koji novi luksuzni putnik traži. Drugi je iskustveno putovanje. Za novog luksuznog putnika, jedinstveno iskustvo može značiti mnogo stvari: jedinstvenu avanturu, izuzetan susret, napornu fizičku aktivnost ili čak odabir društva nekoga koga nikada ne bi ni zamislili da mogu sresti – od peruanskog šamana, preko sveštenika travara s Rtnja, do barmena koji je ujedno kiropraktičar i majstor za origami.

Dakle, kako da se pobrinemo za novog fleksibilnog, nezavisnog putnika? Šta da mu ponudimo? Kako privući gosta koji ne mari za mramor, svilu ili zlato u predvorju, već bi, umjesto toga, izabrao hotel ili odmaralište na osnovu iskustva koje ono može ponuditi? Hotelijeri više ne mogu računati na nivo luksuza ili na to koliko dobro mogu obući tim da predvidi potrebe gostiju.

Znanje je zakon

Nivoi usluge, važan faktor u segmentu luksuza, udaljili su se od batlerskog iskustva starog stila „Da, gospodine“. Danas je važan ukupan nivo znanja osoblja, koje mora uključivati lokalno i regionalno znanje. Jer, ukoliko možemo obučiti naš tim da osiguramo povratak gosta, iskustvena ponuda biće odlučujući faktor. Čak i Airbnb ima odjeljak posvećen iskustvima, a ne samo boravcima. Lokalno i regionalno znanje koje današnji luksuzni putnici zahtijevaju ono je što pruža taj osjećaj luksuza i ekskluzivnosti. Oni to očekuju od svih s kojima komuniciraju, ne samo od konsijerža.

A scenariji su brojni. Tu je konsijerž koji će se potruditi osigurati rezervacije koje je teško dobiti, kuvar koji je spreman skuhati bilo koji obrok, u bilo koje vrijeme, osoblje koje dijeli informacije o tome gdje mještani kupuju i barmen koji je rudnik informacija o tome šta se dešava u okolini.

Personalizovana usluga i još ponešto

Dakle, umjesto da nudite standardna grupna putovanja, zašto ne biste prilagodili iskustvo tako da bude u skladu s ličnim prioritetima gosta? U eri visoke tehnologije, danas bismo trebali koristiti podatke i istraživanja kako bismo ponudili duboko personalizovanu uslugu. Ovo može uključivati pravljenje prilagođenog menija u skladu s preferencijama u ishrani gostiju ili, na primjer, stavljanje nadimaka gostiju na njihove bicikle i papuče.

Dakle, bilo da nudite iskustvo dolaska paraglajdingom, časove kuhanja uz posjetu lokalnoj pijaci, bosonoge noćne šetnje pustinjom ili obnavljanje lokalne škole, ciglu po ciglu, nivo uspjeha koji vaše odmaralište ili hotel postigne svodiće se na sljedeće: uspomene koje su urezane u umove vaših gostiju i koje će ostati s njima godinama koje dolaze.

Pravljenje uspomena

Te jedinstvene prilike koje ste kreirali, ti trenuci za pamćenje, ti rijetki događaji, jedinstvena životna putovanja različita za svakog vašeg gosta ono su što će definisati vaš hotel kao pravu luksuznu destinaciju i razlikovati ga od drugih.

A za to, morate razumjeti kulturu i istoriju vaše lokacije te etos, vrijednosti i mentalitet putnika koje želite privući. Bez tog temeljnog razumijevanja i bez pružanja prilike gostima da iskuse svijet na inkluzivniji, odgovorniji i pažljiviji način, u hotelijerstvu danas više se ne može, piše TU Magazin.