SeeSrpska

SRPSKO-GRČKO PRIJATELJSTVO I POZIV NEVIDLJIVIM HEROJIMA

SRPSKO-GRČKO PRIJATELJSTVO I POZIV NEVIDLJIVIM HEROJIMA
Traže se nevidljivi grški heroji, koji su tokom dvedesetih srpsku djecu izvlačili iz pakla rata i ugostili ih u svojim domovima na obalama Sredozemnog i Egejskog mora. Prvi put, 25 godina nakon završetka rata, Predstavništvo Republike Srpske u Grčkoj, uz srdačnu pomoć jednog od najpoznatijig grčkih glumaca Janisa Servetasa, poziva sve one “nevidljive heroje” Grčke koji su ugostili srpsku djecu tokom rata, da se jave i ispričaju svoju priču. Na stranici Ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju Srpske objavljen je video Predstavništva RS u Grčkoj, u kojem Servetas govori o svim ratnim nedaćama u BiH, te nesebičnoj pomoći koju je Grčka pružila srpskom narodu. A dio njihove humanitarne akcije bio je smještanje djece u grčke porodice.
"Ako si i ti jedan od Grka koji je pružio pomoć i ugostio srpsku djecu tokom rata u BiH, kontaktiraj nas i ispričaj svoju priču", kaže, između ostalog, Servetas u video i poručuje da je cilj očuvati živim sjećanje na ovaj događaj, da ga niko nikad ne zaboravi.
Ovaj video realizovan je uz podršku Ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS. Tokom odbramnedno otadžbinskog rata hiljade djece poginulih boraca i ratnih vojnih invalida iz Republike Srpske i sa Kosova i Metohije odlazili su u Grčku na ljetvoanje, mnogi od njih su i danas ostali u kontaktu sa porodicama kod kojih su gostovali. Srpsko-grčko prijateljstvo traje mnogo duže, svima nama je poznata priča sa Krfa i ostrva Vida 1916. godine, gde je grčki narod širokih ruku i srca prihvatilo srpske vojnike i lečilo ih. Centralne sile su tokom Prvog svjetskog rata ponudile Grčkoj teritorijalne ustupke, ali uslov je bio da prekrši sporazum o savezništvu sa Srbijom. Tada je predsjednik grčke Vlade Elefterios Venizelos ponudu odbio riječuma ” Grčka je mala zemlja da bi učinila tako veliku podlost”. Zemljište na kojoj se nalazi Srpsko-vojničko groblje u Solunu, Srbiji je poklonila Grčka. Tokom 1999. godine, Grci su svakodnevno održavali masovne demonstracije u svojim gradovima protiv bombardovanja Srbije. Oni su bili jedini narod koji se javno i masovno pobunio protiv bombardovanja Srbije. Jorgos Dalaras, čuveni grčki pevač je 1999. godine odtžao koncert na Aristotelovom trgu u Solunu u znak podrške narodu Srbije tokom NATO bombardovanja. Iste godine, dok je bombarodvanje trajalo, Jorgos Dalaras je održao i humanitarni koncert u Beogradu, na Trgu republike. Takođe, čuveni grčki kompozitor Mikis Theodorakis je iste godine koncerte održavao u Atini. Na ovim koncertima pjevali su i mnogi drugi poznati grčki pjevači kao što su Dimitris Mitropanos, Kostas Makedonas, Vasilis Papakonstatinou i mnogi drugi. Tone humanitarne pomoći godinama su otpremane iz Grčke u Srbiju – hrana, lijekovi, odeća, igračke i dr. SeeSrpska