"Hvala ti drvo, super si!" Ovom porukom jedan od najmlađih učesnika zaokružio je jednodnevnu agroturističku rutu "Trešnjica avantura", koja je okupila učesnike iz Banjaluke i Gradiške i promovisala prirodne ljepote i ruralni turizam Potkozarja.
Tokom programa učesnici su obišli više lokacija i kroz spoj agroturizma, gastronomije i rekreacije imali priliku upoznati se sa životom na selu, lokalnim domaćinstvima i prirodnim resursima ovog kraja.
Prva stanica bilo je domaćinstvo "Dojčinović" u Donjim Podgradcima, gdje su učesnici brali i degustirali svježe trešnje direktno sa stabla. Nakon toga uslijedila je posjeta domaćinstvu "Blagojević" u Grbavcima, uz degustaciju domaćih rakija, sokova i tradicionalnih proizvoda, te predstavljanje projekta "Park ljulja".
Degustacija
Program je nastavljen obilaskom zaseoka Trešnjice, gdje su učesnici obišli prirodni izvor vode i prošetali oko tri kilometra kroz seoske predjele Potkozarja, upoznajući prirodne karakteristike i ambijent ovog područja.
U popodnevnom dijelu programa organizovan ručak u prirodi, demonstracija planinarskih vještina "Snalaženje u prirodi", kao i radionica za najmlađe učesnike. Posjetioci su imali priliku degustirati i kupiti domaće proizvode Seoskog domaćinstva "Miljanović" iz Cimirota.
Treća avantura
"Ovo je bila naša treća avantura, prošle godine smo imali 'Zelenu avanturu', a u martu 'Vinsku avanturu'. Imamo u planu različita događanja u narednom periodu, kao i njihovo godišnje ponavljanje. Pozive objavimo na našim društvenim mrežama i tako kreiramo bazu učesnika. Ciljamo uglavnom da to budu porodice sa djecom", kazala nam je Sanja Tovarlaža iz Poljoprivrednog klastera "GLS" koji je zajednički sa "Rural Vintage" i Planinarskim društvom "Trešnjice" organizator ovih manifestacija.
Cilj je promocija ruralnog turizma, lokalnih proizvođača i aktivnog boravka u prirodi. Organizatori ističu da ovakvi sadržaji imaju značajan potencijal za dalji razvoj turističke ponude Potkozarja i Gradiške, piše "Agroklub".