SeeSrpska

ŽIVOTNA ŽELJA POSTALA USPJEŠNA POSLOVNA PRIČA

ŽIVOTNA ŽELJA POSTALA USPJEŠNA POSLOVNA PRIČA
Porodica Galijašević je prije sedam godina krenula u misiju osnivanje farme koza. Sada imaju 130 koza i proizvode 500 kilograma kozjeg sira mjesečno, kao i malo mlijeka, sirutke i jogurta. Njihov drugi veliki proizvod, a uskoro i primarni, su sapuni od kozjeg mlijeka. - Oduvijek sam želio biti farmer, raditi sa životinjama i od toga živjeti. Moja supruga i ja prvo smo razmišljali o farmi pilića, a zatim o različitim vrstama stoke, i na kraju smo se odlučili za koze kao najizdašnije i najkorisnije životinje koje postoje - ispričao je za Agroportal Vladan Galijašević, koji vodi Farmu koza Alpino na Palama.
Od proizvodnje i prodaje sapuna mogu zaraditi tri puta više novca.
U dizanju farme pomogao nam je Sweden/USAID FARMA II projekt. Tako s mo proširili proizvodnju sapuna za 25 odsto i uveli ambalažu u skladu sa EU standardima. Vladan je prvo vodio trgovinu na Jahorina. Njegova porodica ima tri trgovine koje rade tokom skijaške sezone. Kao trgovci, niko od članova njegove porodice se nikada nije bavio poljoprivredom. Ali to nije bio njegov plan. - Srećom po mene, supruga i ja dijelili smo istu viziju, pa smo 2013. godine kupili zemljište i počeli ga raščišćavati, izrađivati terase u stijeni, i stvarati prirodno okruženje za alpino koze, koje proizvode najviše mlijeka - objašnjava Vladan i dodaje da su nakon toga izgradili prvu štalu, silos i kućicu za preradu mlijeka i sira.
Alpino farma sada ima osam drvenih zgrada, od kojih svaka ima određenu svrhu, uključujući pušionicu za sir i prostorije za sazrijevanje sapuna.
- Prvi sir smo napravili već 2014. godine, a 2016. smo htjeli početi proizvoditi još nešto. Rodila se ideja o proizvodnji sapuna i nismo požalili. Tako smo 2018. godine pridružili su se DM-ovoj inicijativi “Startujmo zajedno”. To nam je omogućilo prodaju sapuna u DM trgovinama širom BiH, te krajem 2019. godine i u Hrvatskoj – objašnjava Vladan. Kako bi pokrili zahtjeve tržišta, proizvodnju sapuna su povećali na 300.000 komada. Ali to nije sve.
Sa novom mašinom za pakovanje, Alpino želi osvojiti još tržišta u regionu, najvjerojatnije Sloveniju ili Srbiju.
- To bi nam omogućilo da povećamo proizvodnju potencijalno na 500.000 sapuna godišnje - kaže Vladan i objašnjava da sada proizvode osnovni sapun od kozjeg mlijeka i još dvije vrste sa medom i cimetom. Osim povećanja količine, ova porodica želi uvesti i nove vrste sapuna, uključujući sapune sa kamilicom i bukovim pepelom, kao i prvi sapun od kozjeg mlijeka za bebe sa nevenom. Iako bi to upotpunilo njihove planove, posljednja karika u proizvodnom lancu farme Alpino koja bi dovela do proizvodnje bez otpada, je proizvodnja cvjetnog gnojiva, od kozije balege. - Sa izradom posebnog gnojiva postali bi firma koja u proizvodnji nema otpada, a to bi upotpunilo naše poslovne želje i ambicije. Zaista se veselim i tome poduhvatu – zaključio je Vladan. Izvor: Agroportal.ba