Prvi znakovi starenja mnogima su "udarac ispod pojasa", a u borbi sa ovim prirodnim procesom najčešći saborci jesu kreme sa retinolom, kolagenom i drugim aktivnim materijama.
Ipak, stručnjaci smatraju da postoji učinkovitiji pristup
ovom "problemu", a to su češća putovanja, koja uključuju i umjerenu
fizičku aktivnost.
Takav odmor ima dvostruko dejstvo: trenutno umiruje nervni sistem i donosi dugoročne benefite po zdravlje.
Podsticaj imunom sistemu i samoizlečenju
Pozitivna iskustva koja stičemo putovanjima pokazala su se kao veoma djelotvorna u borbi sa nagomilanim, hroničnim stresom, kao i problemima sa zdravljem i starenjem. Kako objašnjavaju istraživači sa Univerziteta Edit Kauan, fizička aktivnost, koja je sastavni dio svakog odmora, izuzetno pozitivno utiče na metabolizam i poboljšava krvnu sliku i razmjenu hranljivih materija u organizmu, zahvaljujući čemu on bolje funkcioniše.
- Učestvovanje u rekreativnim aktivnostima podstiče rad imunog sistema koji ima zaštitnu funkciju u organizmu. Umjerena aktivnost je dobra i za naše kosti, mišiće i zglobove - navela je Fangli Hu, autorka istraživanja.
Osim toga, putovanja pozitivno utiču i na mentalno zdravlje - svaka nova destinacija u nama budi osjećaj zadovoljstva i sreće, koji se takođe odražavaju na zdravlje organizma. Kroz šetnju, hajking, plivanje, vožnju biciklom i druge aktivnosti i razonodu naš nervni sistem postepeno dolazi u stanje balansa, čime se podstiče proces samoizlječenja i usporava prirodno starenje organizma, prenosi portal Sajens Dejli.
Oprez ipak treba da postoji
Naučno istraživanje sugeriše da bi putovanja u budućnosti mogla biti vrlo dobra, pa čak revolucionarna "zdravstvena intervencija", koja bi prirodan i nepovratan proces starenja mogla drastično usporiti. U kombinaciji sa redovnom fizičkom aktivnošću i zdravom ishranom bogatom svim neophodnim nutrijentima, putovanja bi doprinjela jačanju zdravlja čitave populacije Zemlje i potencijalno produžila i životni vijek.
- Rasterećenje pomaže u održavanju metaboličke ravnoteže i povećava učinkovitost regeneracije tkiva, što konačno dovodi i do usporavanja starenja - zaključila je Hu.
Iako putovanja donose brojne prednosti po zdravlje, kako fizičko, tako i psihičko, stručnjaci upozoravaju da ipak treba biti oprezan. Na putovanjima treba posebno voditi računa o zaraznim bolestima (naročito ukoliko su u pitanju egzotične destinacije), izbjegavati konzumaciju hrane koja može dovesti do trovanja, voditi računa o tome da se ne dese povrede, kao i brinuti o bezbjednosti, piše RT Balkan.