SeeSrpska

RASTE PROIZVODNJA SUNCOKRETA U SEMBERIJI

Suncokret, jedna od najvažnijih uljarica koja dobro podnosi sušu i nije zahtjevna, širi se i semberskim poljima.

RASTE PROIZVODNJA SUNCOKRETA U SEMBERIJI
FOTO: Envato

Za fabriku stočne hrane u Novoj Topoli tri poljoprivrednika ove godine ugovorila su proizvodnju merkantilnog suncokreta na 20-ak hektara. 

Poljoprivredni inženjer Lazo Urošević, nakon penzionisanja vratio se u rodno selo Mala Obarska kod Bijeljine i odlučio da dugogodišnje iskustvo, stečeno u Sremu, primijeni na svojoj njivi. Polovinom aprila završio je sjetvu na 160 dunuma.

Sve što je bilo do nas, uradili smo. Sa korovima i biljnim bolestima ne bismo trebali imati problema jer smo obavili i dubinsko i površinsko prskanje - kaže Urošević za portal InfoBijeljina.  

Očekuje i bolju zaradu u odnosu na ratarske kulture jer je cijena sigurna, te već iduće godine planira da proširi proizvodnju za 200 dunuma.

- Ulaganja nisu velika niti je proizvodnja naročito zahtijevna. Ova kultura ne voli veliku vodu, naprotiv odlično podnosi sušu, tako da u ovim uslovima, klimatskih promjena, ima najstabilnije prinose. Prije nego što sam se opredijelio za ovu proizvodnju, sve sam na olovku izračunao. Suncokret je isplativiji i od pšenice i od kukuruza i po metru bi trebali imati 80 maraka – kaže Urošević. 

Inženjer poljoprivrede Gordana Gajić kaže da proizvodnja suncokreta ima niz prednosti, počev od tolerantnosti na sušu koja ne utiče na prinos, preko ugovorene cijene do plodoreda. 

Budući da mnogo poljoprivrednika sije kukuruz u monokulturi što je magnet za korove, suncokret je idealan predusjev.

Izvor: InfoBijeljina