Vrijednost najpoznatije kriptovalute u svijetu dostigla je ovih dana istorijski maksimum i trenutno iznosi 91.500 dolara, a oni koji su u Srpskoj pazarili samo jedan bitkoin prije deset godina danas za njega mogu da kupe stan u Banjaluci.
Rekorde ovih dana ispisuje i prva kriptomjenjačnica u Srpskoj i BiH “BCX” koja na dnevnom nivou ima i do 50 novih korisnika.
- Imamo oko 30.000 korisnika. Prije desetak dana na dnevnom nivou imali smo dvadesetak novih korisnika, taj broj uvećan je i više nego duplo. Razlog je enorman rast cijene bitkoina koji je podstaknut pobjedom Donalda Trampa na izborima u SAD. To je bio okidač. U trenutku kada je proglašena njegova pobjeda krenuo je rast bitkoina, koji je i dalje dominantna valuta na kriptotržištu - istakao je za “Glas Srpske” izvršni direktor kriptomjenjačnice “BCX” Boris Majstorović.
Podsjeća da su ranije kriptovalute kupovali uglavnom informatički veoma pismeni ljudi, dok danas, ističe, nema pravila.
- Osim informatičara, javljali su se i oni koji rudare kriptovalute pa uz to još i dokupljuju. Pojedini su čak dizali kredite da bi kupili kriptovalute. Sada već mnogi prepoznaju kriptovalute kao dobar vid investicije. Među korisnicima imamo od sveštenika, automehaničara, domaćica, profesora do novinara, razne profile klijenata. Ukoliko gledamo na starosnu dob, uglavnom od 18 do 45 godina. Imali smo klijenta i od 85 godina - rekao je Majstorović.
Uvjeren je da bi vrijednost bitkoina do kraja godine mogla dostići 100.000 dolara.
- Trenutno je vrijednost jednog bitkoina kod nas oko 170.000 maraka, što je ogroman iznos i bukvalno za jedan bitkoin kod nas sada možete kupiti solidan stan - kazao je Majstorović.
Objasnio je kako, da bi prodali svoju uslugu, prvo moraju da edukuju korisnika da nauči bar one osnovne stvari, od toga šta je digitalni novčanik, kako se prima kriptovaluta, kako prodaje.
On ističe da su kriptovalute zakonski regulisane Zakonom o tržištu hartija od vrijednosti.
- Definisana je oblast za sprečavanje pranja novca. Na našem tržištu potreban je zakon o digitalnoj imovini po uzoru na EU. Za sada nemamo informacije da Ministarstvo finansija radi nešto o tom pitanju. Vjerujem da osluškuju šta će se o tom pitanju dešavati u EU jer tamo taj zakon stupa na snagu krajem godine - pojasnio je Majstorović.
Naglašava da, za razliku od FBiH i nekih zemalja u regionu, Srpska ima kakav-takav zakonski okvir kada je riječ o ovoj oblasti.
Majstorović podsjeća da su ogromna očekivanja od Trampa i njegove administracije kada je riječ o kriptovalutama, imajući u vidu da je on u kampanji najavio određene promjene.
- Amerika je velesila i veoma je bitno šta ona misli o kriptovalutama i kako se odnosi prema njima. Najavljena je jasnija regulativa o kriptovalutama, Tramp je rekao da ih podržava i da će SAD napraviti svjetskom prestonicom kriptovaluta. Ta ogromna očekivanja dovela su do rasta vrijednosti bitkoina. Ukoliko ti njegovi potezi ne budu brzi, jasni i onakvi kakve investitori očekuju, može doći do ogromnog razočaranja, a onda i velikog pada bitkoina - ukazao je Majstorović dodavši da cijelu ovu godinu vrijednost kriptovaluta raste, što je bilo i očekivano jer su, kako navodi, odobreni i prvi fondovi za bitkoin i etirijum u SAD.