SeeSrpska

VODENICE I MLINOVI, BLAGO KOJE NAS JE PREHRANILO

VODENICE I MLINOVI, BLAGO KOJE NAS JE PREHRANILO
Stari mlinovi i vodenice vijekovima su prehranjivale narod, a danas su prava rijetkost i, ukoliko su sačuvane, predstavljaju istinsku turističku atrakciju.
Jedna od takvih je i vodenica „Dokića mlin”, koja se nalazi se na rječici Lupljanici u selu Gornji Kalenderovci, a udaljena je devet kilometara od Dervente.
Ova vodenica izgrađena je 1907. godine, više puta je renovirana, a 2010. godine kompletno je obnovljena. U vlasništvu je porodice Dokić, a u njoj se i danas melje kukuruz, pšenica, ječam, raž i heljda. Okruženje vodenice od 2010. godine obogaćeno brojnim sadržajima: većom branom, mostićima, brvnarom u izgradnji, ljetnikovcem, te prostorom za odmor i rekreaciju. U planu je izgradnja ribnjaka, većeg prostora za sportske aktivnosti, novih mostova, a u toku je i izgradnja brane na rječici Lupljanici. U vodenoj akumulaciji mogu se naći lijepi primjerci šarana, klena, soma i druge ribe. U davna vremena vodenice su bile obične, neugledne "krovinjare" po potocima, pokrivene šindrom. Vodenice su građene na potocima i obalama rijeka. Na potocima su imali brane i ustave, a na većim tokovima ulogu brana imali su "jazovi", kojima bi se željena količina vode odvajala i usmjeravala na mlinski pogon. Vodenica je sačinjena od vodeničkog točka, mlinskog kamena i nasipne kupe. Voda, obično rijeka ili manji potok mehanički pokreću vodenički točak, koji sistemom vratila pokreće mlinski kamen. Mlinski kamen rotira na stacionarnom kamenu, a mlivo (obično žitarice), polagano ulaze u sredinu mlinskog kamena iz nasipne kupe. Izvor: Turistička organizacija Derventa