Učiteljica Milena Đorojević 14 godina predaje u Osnovnoj školi "Sveti Sava" u Gornjim Rakanima, kod Novog Grada. Tokom tog vremena uspjela je da u školi napravi biblioteku, čitalački kutak, pa i mali muzej starina, za koji je takođe dobila vrijedno priznanje – nagradu za inovativne nastavnike u Sarajevu.
Njene inovacije u uslovima koji svakako nisu idealni, napravile su od đaka iz sela prave male ljude, te za nju roditelji i mještani imaju samo riječi hvale.
"Stvarno je lijepo raditi na selu. Znamo se svi, malo nas je, vlada neka kao porodična atmosfera. To je lijepo. Ja sam selom oduševljena, to mi je kao druga kuća, tako sam se nekako srodila sa tim krajem i ljudima. Za ovih 14 godina nikada nisam imala nijedan problem ni sa roditeljima ni sa djecom, kao što čujem da neke kolege imaju. Pitom je i kraj i ljudi“, priča Đorojevićeva za Mondo.
Težina rada u školi na selu, bez prave infrastrukture, interneta i drugih sredstava i alata dostojnih jedne obrazovne institucije, ne predstavljaju joj prepreku, pa njena energija i volja uspijevaju da nadoknade to sve učenicima kako ne bi zaostajali za vršnjacima.
Vrijedna učiteljica ističe da ima podršku okruženja u kojem radi za sve svoje kreativne vizije. Kaže da je dugogodišnji školski podvornik, Nenad Kačavenda, njena desna ruka.
Tandem je uspio da od oronule škole napravi malu "tvornicu ideja".
"Iskoristli smo jednu staru prostoriju koja je nekada bila kao stan učitelja. Podvornik i ja smo sredili tu prostoriju, on je okrečio i izbacio stari namještaj, malo su nam roditelji pomogli i napravili smo muzej“.
Škola, zna se, ne može bez knjiga pa se učiteljica angažovala da stvori malu improvizovanu biblioteku za čije potrebe je napravila i članske karte, da bi mališane učila odgovornosti i poštovanju tuđih stvari.
Tokom devet godina prikupljeno je oko 300 naslova, a što je najvažnije - djeca stalno čitaju.
Izvor: Mondo