SeeSrpska

TAJNE MANASTIRA PAPRAĆA KOD ŠEKOVIĆA

TAJNE MANASTIRA PAPRAĆA KOD ŠEKOVIĆA
Kada dolazite iz pravca Zvornika, prvo što vas dočeka kad dodirnete tlo Šekovića je prostrana Papraća, oblast sa veoma župnom klimom, a ovdje se nalazi i istoimeni manastir Papraća. Manastir se pominje u nekoliko pjesama narodne poezije. U jednoj od njih se kaže da je Papraću podigao Simeon Nemanja, a u drugoj da je manastir podigla jedna od četiri sestre srpskog "Cara Šćepana", a u stihovima pjesme "Miloš u Latinima" kaže se da je Papraća zadužbina župana Vukana. Prema narodnom predanju zabilježenom u Tronoškom i u Pećkom ljetopisu manastir su podigli Kralj Dragutin i njegovi sinovi Stefan, Vladislav i Uroš, a koji su ovim prostorom vladali krajem XIII i početkom XIV vijeka. Uglavnom o manastiru se mnogo zna, međutim neke veoma važne činjenice o ovoj značajnoj svetinji nisu poznate široj javnosti. U srednjem vijeku nije bilo čudno da neki manastir u udaljenim krajevima ima posjede kao što je manastir Hilandar imao posjede u Metohiji, tako je manastir Papraća imao svoje posjede u Hercegovini. Nema u pisanim izvorima mnogo podataka o tome koja je imanja na raspolaganju imala Papraća i gdje su ona bila. Međutim narodno predanje zna o tome više. Papraća je bila veoma poštovan manastir u Istočnoj Hercegovini, gdje je po predanju imao i znatne posjede. U Papraći je ostala sačuvana uspomena u Hercegovini.
Selo Danići u jugoistočnom dijelu Gatačkog polja bilo je po predanju svojina manastira Papraća, pa su ga kasnije oteli Turci. I za selo Pržine postoji takođe priča da su bili imanje manastira Papraća koje je kasnije oteto.
Ova priča nije bez osnova, Grkovići u selu Bodežištima, predanje kaže, pobjegli su sa Pržina kad su popaljena imanja manastira Papraće u tom selu. Mjesto Bunčići u selu Baljci, nadomak Bileće su takođe bili imanje manastira Papraća. Blizu Bunčića su kuće Radmilovića. Godine 1875. Radmilovići su načinili tor u Bunčićima, ali im je stoka koju su držali u tom toru uginula. Mislili su da se to desilo zbog toga što je tor na manastirskoj zemlji i što ne daju hak (namet, porez). Otišli su u „manastir Popratnje“ kako su ga oni zvali i nešto priložili. Poslije je bilo dobro. Veze između Istočne Hercegovine i Papraće kao i uopšte Sjeveroistočne Bosne su bile veoma žive. Na ovaj prostor se iz istočne Hercegovine dolazilo sa stokom preko zime i išlo se na prehranu, pa su se mnogi iz Hercegovine naselili u ovim krajevima. Značajno je da se predanja u Gacku i Rudinama zabilježena u raznim vremenima i od različitih ljudi međusobno podudaraju i upotpunjuju. Sasvim je moguće i da su neki kaluđeri iz Hercegovine dospjeli u Papraću jer su takva kretanja tada bila česta pa da su oni vukli i dalje prihode od nekih manastirskih i crkvenih imanja u Hercegovini. SeeSrpska / Piše: Marko Perendić Izvor: Predanja u Hercegovini o Manastiru Papraći, dr Milenko Filipović