Među 20 prehrambenih proizvoda koji su zaštićeni kroz program geografskih oznaka Bosne i Hercegovine našli su se i sarajevski ćevap, ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine i nevesinjski krompir.
Agencija za bezbjednost hrane Bosne i Hercegovine je, zahvaljujući Projektu razvoja održivog turizma u BiH USAID-a, značajno povećala broj proizvoda sa oznakom porijekla, jer ih je na početku 2024. godine bilo svega sedam, prenio je Kliks.ba.
Taj portal napominje da je to urađeno i uz podršku entitetskih ministarstava poljoprivrede i lokalnih zajednica i partnerima kao što su EU, UNDP i UN FAO, pa ovaj rast pokazuje da postoji snažna kolektivna posvećenost očuvanju autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u promociji jedinstvene kulinarske baštine Bosne i Hercegovine.
Agencija za bezbjednost hrane BiH ističe da aktivno radi sa pomenutim projektom "USAID Turizam" na boljem uključivanju zaštićenih proizvoda u turistički sektor i obogaćivanju turističke ponude zemlje.
Na veb stranici Agencije objavljena je interaktivna mapa koja je jednostavna za korišćenje i pruža osnovne informacije o proizvodima, a ranije ove godine izdata je i publikacija pod nazivom
"Tradicionalni prehrambeni proizvodi Bosne i Hercegovine i potencijal geografskih oznaka", s detaljnim pregledom proizvoda koji imaju potencijal za dobijanje geografskih oznaka.
Geografske oznake (GO) označavaju proizvode koji potiču sa određenog geografskog područja, a posjeduju svojstva (ili imaju ugled) koja proizilaze iz tog porijekla.
Stroga pravila proizvodnje definisana posebnim propisima osiguravaju održavanje visokog kvaliteta ovih proizvoda i nadzor nezavisnih tijela u cilju dosljednosti i autentičnosti.
Nakon registracije na državnom nivou, proizvođači mogu zatražiti i zaštitu unutar Evropske unije, čime dodatno povećavaju svoju vidljivost na tržištu, napominje portal.