SeeSrpska

ŠEKOVIĆI: MJESTO KOJE OBILUJE NEKROPOLAMA I STEĆCIMA

ŠEKOVIĆI: MJESTO KOJE OBILUJE NEKROPOLAMA I STEĆCIMA
Područje opštine Šekovići obiluje lokacijama na kojima se nalaze nekropole sa stećcima različitih veličina i oblika, od ležećih do stojećih, sa različitim motivima na njima, kao i oni koji su bez motiva ili su isti vremenom izbrisani.
Jedna nekropola u Šekovićima odavno je zavrijedila posebnu pažnju.
Nekropola u selu Bečani prvo je 2010. proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, a potom 2016. godine je proglašena Svjetskom baštinom UNESCO-a. [/av_image] Selo Bečani je od Šekovića udaljeno 3,52 km u pravcu sjeverozapada. Na lokalitetu ispod stijene, koju mještani nazivaju Pola, 665 m nv, geografske širine 44°19'39.8"N i geografske dužine 18°50'42.03"E, situirana je nekropola sa stećcima. Nacionalni spomenik se nalazi na lokaciji označenoj kao Sibinj.
Područje Šekovića još od najstarijih vremena bilo je naseljeno i kulturno i komunikacijski vrlo aktivno.
Kao pokazatelj ovoj tvrdnji svjedoče mnogobrojni toponimi, poput Kaštijelja (Kastel), Grada, Gradine ili Crkvina. Na nekim od njih su još uvijek prisutne jake zidane strukture. Arheološka istraživanja tih ostataka do današnjih dana nisu vršena tako da je usljed nedostatka naučnih podataka moguće konstatovati samo naseljenost prostora i značajnu aktivnost u prošlosti, ali ne i vremenski konkretizovati određena zbivanja i promjene u njemu niti odrediti neka starija kultna mjesta. O snažnom privrednom i kulturnom životu u Šekovićima u periodu uprave Osmanskog Carstva govore toponimi Varošište, Tabaci ili Hanište. U to vrijeme ovim krajevima prolazi važna komunikacija koja je povezivala dolinu rijeke Spreče preko Vlasenice sa Sarajevom.
Nekropola sa stećcima u Bečanima sadrži 138 stećaka.
Smještena je ispod stijene koju mještani nazivaju Pola stijene. Na nekropoli su zastupljena četiri osnovna oblika stećaka – ploče, sanduci, sljemenjaci i stubovi u obliku uspravne ploče (pravouglog paralelopipeda) koja se prema gore širi, čiji je završetak na dvije vode, sa ravnim završetkom i lučno zasvođen, zatim stubovi u obliku uspravnog sanduka (pravouglog paralelopipeda) koji se prema gore širi, čiji je završetak na dvije vode, sa ravnim završetkom, lučno zasvođen i sa lučnim izbočenjem na vrhu. Na sedam spomenika evidentirani su ukrasi. Neka ranija evidentiranja nekropole u Bečanima koje je radio Šefik Bešlagić govore o 179 stećaka na ovoj lokaciji. SeeSrpska/ Piše: Marko Perendić