SeeSrpska

OKONČAN PROJEKAT ZA SPAS NAJSTARIJEG EVROPSKOG DRVETA

Završna manifestacija projekta „Podrška restauraciji i konzervaciji najstarije evropske vrste drveća – Pančićeva omorika (Picea omorika)“ održana je na Šumarskom fakultetu banjalučkog Univerziteta, koji se nalazi u okviru zaštićenog područja Spomenik parkovske arhitekture „Univerzitetski grad“.

OKONČAN PROJEKAT ZA SPAS NAJSTARIJEG EVROPSKOG DRVETA

U prvom dijelu manifestacije, otvorena je edukativna izložba fotografija pod nazivom „Pančićeva omorika – priča života“ u holu Šumarskog fakulteta.

Tokom završne konferencije projekta, održane su prezentacije u okviru kojih je, između ostalog predstavljen projekat i njegovi rezultati te ciljevi i preporuke u budućem gazdovanju ovom vrstom. 

Kao rezulat toga, publikovane su „Smjernice za očuvanje Pančićeve omorike in situ“.

Inače, istraživanje tokom trajanja projekta je vršeno u Republici Srpskoj i  Srbiji na ukupno 5 populacija, pri čemu su u svakoj populaciji odabrane dvije ogledne površine koje se nalaze u različitim ekološkim uslovima.

Tokom tri godina istraživanja prikupljeno je nekoliko miliona podataka sa automatskih mjernih uređaja iz populacija koje su pretrpjele požar, koje su male, ugrožene i na ivici opstanka te populacije na kojima postoji prirodna obnova. Istovremeno su prikupljani podaci o vegetaciji kroz fitocenološka istraživanja.

Projekat je realizovan od strane više partnera: Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, Šumarskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, Centra za životnu sredinu, JPŠ „Šume Republike Srpske“ a.d. Sokolac, Arbor Magna, Nacionali park „Tara“, Planinarski klub „Tara“, Nacionalni park „Drina“ i UG „Eko centar“ Višegrad.  Švajcarska fondacija „Franklinija“ je finansirala ovaj projekat.