SeeSrpska

OD ULJA DO PELETA: KAKO ZAOKRUŽITI PROIZVODNJU LJEŠNIKA

Gazdinstvo Pereski iz Struge u Makedoniji bavi se proizvodnjom ulja, čipsa i putera od lješnika i ulja od lješnika i đumbira. Oni su od onih proizvođača kod kojih je svaki segment iskorišćen, pa tako od ljuske koja ostane prave pelet i može se reći da time zaokružuju proizvodnju i ekološki su čisto gazdinstvo.

OD ULJA DO PELETA: KAKO ZAOKRUŽITI PROIZVODNJU LJEŠNIKA
FOTO: Pixabay

- Mi smo gazdinstvo Pereski iz Struge u Makedoniji, imamo proizvodnju hladno cijeđenog ulja od lješnika. Imamo svoje zasade lješnika na tri hektara, stara autohtona makedonska sorta. Lakši je za održavanje od drugih komercijalnih sorti, italijanskih. Potrebno mu je dosta vode i dobra hrana. Hranimo sa prirodnim đubretom, ne prihranjujemo sa vještačkim. Zadovoljni smo prinosima koje ostvarujemo sa takvim načinom prihrane – kaže Zoran Pereski i dodaje:

- Od lješnika dobijamo čips, cijedimo ulje, pravimo puter, a od ljuski pravimo pelet, što znači da smo sve maksimalno iskoristili. Ne bacamo ništa.

Za litar ulja potrebno je, u zavisnosti od kvaliteta lješnika, od 4,5 do 5 kilograma.

- Ulje od lješnika sadrži dosta E vitamina, omega 3, omega 6 i omega 9 kiselina, vitamin B1 i B2, gvožđe, cink, selen, kalcijum, magnezijum, natrijum i kalijum - rekao je vlasnik brenda Pereski, uz tvrdnju da je ovo ulje bolje i od maslinovog.

Pored ovog ulja prvi su napravili ulje od đumbira i lješnika.

- Prvi smo napravili ulje od lješnika i đumbira i to je prirodni antibiotik koji pomaže čišćenju pluća, kod upale sinusa, za zglobove. Koristi se jedna pipeta za odrasle, a za djecu je dovoljna jedna kap iz pipete u čaj i uz limun - objasnio je Pereski.

Ulje lješnika dobro je za podizanje imuniteta, eliminisanje parazita iz crijeva i probavu, održava balans hormona, dobro je za negovanje suve kože i kod opekotina, pomaže proizvodnju kolagena, jača koštano tkivo, piše Dobrojutro.co.rs.