Unazad par decenija kada smo svi imali bake i deke ili drugu rodbinu na selu kojima smo za vrijeme odmora i vikendima posjećivali, pomagali im oko poslova na imanju, nekako je bilo prirodno pasivizirati se na odmoru. Leći na peškir, popiti kafu, pojesti krofnu i po koji put zaplivati.
Danas, kada se broj stanovnika sela rapidno smanjuje migracijom stanovnika ka gradovima, kada je u velikom broju slučajeva posao vezan za sjedenje i slabu fizičku aktivnost kao odgovor na svakodnevnu monotoniju nastao je aktivni odmor ili aktivni turizam.
Ako ste neko ko voli i aktivan odmor onda je područje opštine Foča, pravo mjesto za vaše putovanje.
Mogućnosti su brojne, posebno ako se uzme u obzir da se na teritoriji Foče nalazi Nacionalni park Sutjeska, kao i dio kanjona rijeke Tare. Lagana šetanja kroz proplanke i livade, preko strmih planinarskih staza, sa nevjerovatnim pogledima i obiljem čiste vode i vazduha nisu dovoljni? Potreban ti je dodatni adrenalin? Nije problem, za to su idealni kanjoning rijekom Hrčavkom, kao i rafting na Tari.
Bez obzira da li na odmor dolaziš sa porodicom ili prijateljima, opcije su brojne te se na osnovu interesovanja, uzrasta članova kao i fizičke spreme uvijek mogu naći idealne i za grupu adekvatne.
Rafting
Rafting na Tari je zasigurno jedna od omiljenijih, a vrlo vjerovatno i najpoznatiji aktivni odmor. Savladavanje vodene sile, izbjegavanje stijena i igranje na brzacima od raftinga zahtjevaju timski duh, čime je rafting sve popularniji ne samo među porodicama i grupama prijatelja već i za team building događaje. Adrenalinski naboj je najprisutniji u donjem dijelu kanjona, tj. u poslednjih 20 kilometara koji se prostiru od Brštanovice do Šćepan Polja, a pristup ovoj dionici je moguć sa bosanske i crnogorske strane.
Kanjoning
Kanjoning kao aktivni odmor podrazumjeva putovanje niz nepristupačna riječne kanjone uz pomoć različitih tehnika kao što su penjanje, spuštanje užetom, skokovima što može biti zastrašujuće, ali podjednako i nevjerovatno iskustvo. Kao adrenalinska aktivnost, kanjoning se u Foči izvodi na kanjonu rijeke Hrčavke u dužini od 13 kilometara. Sam kanjon se nalazi na teritoriji Nacionalnog parka Sutjeska.
Planinarenje
Sam geografski položaj Foče i brojni vrhovi koji stasito stoje u svim pravcima gledanja daju nevjerovatne mogućnosti kada je planinarenje u pitanju. Možda je dovoljno reći da se ovde nalaze dva najviša vrha u Bosni i Hercegovini, planina Maglić i Volujak, pri čemu su oba sa preko 2300 mnv. Zavisnosti od afiniteta, te fizičke spreme učesnika, pored najviših vrhova, planinarenje je moguće u jednoj od poslednjih prašuma u Evropi, prašumi Perućici, potom do Trnovačkog jezera, brojnih jezera i vrhova Zelenogre kao što su Bregoč i Uglješin vrh.
Jahanje konja
Ekspanzijom turizma poslednjih godina, širila se i turistička ponuda. Istinski ljubitelji životinja su na taj način uspjeli da svoju ljubav i strast pretoče u posao, što je rezurtilaro formiranjem dvije ergele na jako atraktvnim mjestima na teritoriji opštine. Tako je jedna lokalizovana u selu Vrbnica čime je idealna za jahačke ture po planini Zelengori. Drugi konjički klub koji nosi ime po selu u kome je smješten „Velenići“ nalazi se na obroncima kanjona rijeke Tare. Na taj način ljubitelji prirode i aktivnog odmora, pored raftinga rijekom Tarom, imaju mogućnost da najdublji kanjon u Evropi dožive i iz druge perspektive.
Brdski biciklizam
Bilo da ste aktivni zaljubljenik ili samo sa vremena na vrijeme rekreativno uživate u ponekoj vožnji, šarenoliki reljef Foče pružiće vam adekvatne staze za brdski biziklizam. Tako kroz izazovnu vožnju strmim planinskim stazama, istraživanje brdskih i planinskih predjela na biciklu možete obići kanjon rijeke Tare ili Pješćane piramide koje su kao rijedak geo- morfološki fenomen prisute još u Đavoljoj Varoši u Srbiji i Dolomitima u Italiji kada govorimo o Evropi.
Piše: Mladen Milić