Unutrašnjost Starog grada u Trebinju u narednoj će godini dobiti nove kulturne, odnosno turističke sadržaje, jer se projektom prekogranične saradnje sa Hrvatskom i Crnom Gorom počinje raditi na rekonstrukciji Ljetnog kina na jednom kraju Starog grada, dok će na drugom kraju, kod Muzeja Hercegovine, biti postavljena metalna, odnosno staklena platforma iznad arheološkog nalazišta.
U pitanju je projekat "Tvrđava culture", čiji je nosilac Šibenik, a ostali partneri su Banjaluka, Bar, Ulcinj i Karlovac, gdje će trebinjski dio iznositi 300.000 evra, uz kontribuciju grada Trebinja od 15 procenata.
Budući da je scena Ljetnog kina do posljednjeg rata bila mjesto na kome su se, osim filmskih, prezentovali i drugi scenski i vizuelni sadržaji, na ovaj će način biti realizovana dugogodišnja inicijativa uopšte revitalizacije ovog dijela Starog grada, dok će postavka platforme biti iznad arheoloških iskopina koje su se izvodile jedan izvjesni period oko muzeja, ali i unutar same muzejske zgrade i na taj će se način ovaj kulturno-istorijski prostor kvalitetnije prezentovati gostima.
Ivana Grujić, direktorica Muzeja Hercegovine, kaže da ideja podrazumijeva zamisao da se unutar Starog grada, kao jednog utvrđenja iz 18. vijeka, ne nalaze samo ugostiteljski objekti i privatne kuće, već i neki javni prostori koji su kulturnoumjetničke namjene i koji će i ovdašnju turističku ponudu podići na jednu veću ljestvicu, da se gostima unutar zidina ponudi i film, i koncert, pozorišna predstava, izložba, a da se arheološke iskopine unutar i oko muzeja mogu obići i gledati preko staklene platforme.
Nova kulturna scena bi, kaže, trebalo da izgleda slično Ljetnom kinu u predratnim decenijama, samo uz izvjesnu modernizaciju.
- Zidovi ovog prostora će sa unutrašnje strane najprije biti fugovani, a uz scenski prostor će biti izgrađena fiksna sjedišta, sa postepenim uzdizanjem svakog novog reda, dok će i zid za projekcije biti saniran i posađeno novo zelenilo, objašnjava Grujićeva idejno rješenje za prostor Ljetnog kina, čije će podnožje, budući da je ono uzdignuto, biti sondirano i uradiće se manja arheološka istraživanja kao početak budućih ozbiljnijih radova.
Drugi dio projekta se odnosi na prezentaciju arheološkog lokaliteta u dvorištu Muzeja Hercegovine, kod Sat kule i ispod same muzejske zgrade, gdje su prije nekoliko godina otkriveni ostaci monumentalnog objekta iz predturskog vremena.
- Tu je predviđena izgradnja metalne i staklene platforme iznad iskopina, kako bi se posjetioci tuda mogli kretati i razgledati, a platformom će se moći doći i do vrata na kuli, pa će se posjetioci moći popeti i na vrh kule. Takođe će stakleni pod biti i iznad iskopina koje sežu ispod dvije prostorije samog objekta muzeja, kaže dalje Grujićeva i dodaje da će se u jednoj od ove dvije prostorije nalaziti i suvenirnica, odnosno prodavnica muzejskih izdanja.
Projektna rješenja već postoje, pribavljene su i sve neophodne saglasnosti za izvođenje radova, a slijedi raspisivanje tendera za izbor izvođača, tako da Grujićeva očekuje da će radovi na terenu krenuti već početkom naredne godine.
Izvor: Nezavisne novine