Na lokalitetu Karačići kod Srebrenice, posađeno je više od 3.000 sadnica Pančićeve omorike, četinara koji je endem Podrinja, zapadne Srbije i istočne Bosne, uključujući područje oko Višegrada.
Ovu rijetku i zaštićenu vrstu otkrio je 1875. godine na planini Tari srpski botaničar Josif Pančić, po kome je i dobila ime.
Akcija na tri hektara ima za cilj formiranje sjemenskog objekta, čime se želi omogućiti dalja reprodukcija i očuvanje ove izuzetno značajne vrste.
Planirano je uspostavljanje sistema navodnjavanja i zaštitne ograde kako bi se mladim sadnicama osigurali optimalni uslovi za rast.
Profesor Milan Mataruga sa Šumarskog fakulteta u Banjaluci naglasio je važnost ovog projekta za očuvanje genetskog diverziteta Pančićeve omorike, dodajući da će sjemenska produkcija početi za oko 20 godina. U akciji su učestvovali i radnici Šumskog gazdinstva Drina Srebrenica, Petroprojekta, te studenti Šumarskog fakulteta.
Milan Novitović, v.d. direktora šumskog gazdinstva Drina Srebrenica, istakao je da je ovo dio šire inicijative koja obuhvata sadnju Pančićeve omorike na različitim lokalitetima, uključujući Rogaticu i Višegrad, čime se širi njeno prisustvo u prirodnom okruženju Republike Srpske.
Ova akcija predstavlja ključni korak ka očuvanju Pančićeve omorike, koja svojim simboličkim i biološkim značajem doprinosi bogatstvu prirodne baštine regije.
Izvor: RTRS