SeeSrpska

ZA ČETIRI DANA DVOTOČKAŠEM PREŠAO 1200 KILOMETARA

ZA ČETIRI DANA DVOTOČKAŠEM PREŠAO 1200 KILOMETARA
Mladi entuzijasta iz Banjaluke Luka Gajić uspio je prije nekoliko dana da ostvari izazov i biciklom obiđe skoro čitavu BiH za nešto više od četiri dana. BHard Ultra Race & Brevet je biciklistička trka na distanci od 1.200 kilometara sa 14.000 metara penjanja. Vozi se samostalno, bez podrške, kroz niz kontrolnih tačaka, a maksimalno dozvoljeno vrijeme je 90 sati. – Nisam ni sam znao šta da očekujem i na šta je moje tijelo spremno da izdrži i hoće li moći uopšte to da podnese. Od velike pomoći je što na ovoj turi nisam bio sam, jer je sa mnom išao i još jedan moj prijatelj. Sama tura koju smo mi išli iznosila je oko 1.200 kilometara i veći je mentalni zamor, jer sjediti na biciklu koji je napravljen da ide brzo, a ne da bude udoban četiri dana nije naivna stvar. Lično, meni je to bio najteži aspekt svega ovoga. Sve ovo je nešto novo za mene, pa i vožnja noću, pogotovo kad se noću spuštate niz planinu. Imao sam priliku po noći u tri sata, da se spuštam niz Jahorinu sa vrlo malo odjeće što je bilo naivno od mene, ali teško je sve situacije predvidjeti unaprijed prije nego sam krenuo iz Banjaluke – govori za “Srpskainfo” Luka.
Smatra da nije profesionalni vozač, nego entuzijasta koji gaji ljubav prema biciklizmu i prirodi.
– Može se reći da ima jedna grupa entuzijasta u Banjaluci koja broji oko 100 članova. Definitivno se brzo upoznaju ta neka ustaljena lica koja stalno voze i koji su uzori za neke duže vožnje. To je vrlo pozitivna zajednica i drago mi je da postoji. Meni je relativno nova, jer meni je biciklizam nov, obzirom da sam ovim počeo da se bavim prije godinu i po – priča on i ističe da vozači automobila u velikoj mjeri nemaju razumijevanja prema biciklistima koji idu na duže vožnje.
Priča i o tome šta je doživio vozeći kroz BiH i da li je imao nekih problema.
– Nažalost, ona nekolicina koja se odnosi loše prema nekome zapravo ostavlja mnogo jači utisak. Rekao bih da većina vozača ispoštuje neku distancu, neku brzinu presretanja, ali da, uvijek se javi neki izuzetak koji ima neku poentu da dokaže time da prođe preblizu kraj vas. Druga stvar, vožnja noću je neko moje novo otkriće i vozači su puno oprezniji prema biciklistima što je opet velika sreća, jer nema puno prometa i ta druga traka je dovoljna da se ostvari prostor između automobila i bicikla. Rekao bih da je dosta dobro, ali da i ta druga grupa ljudi i nije toliko mala, ti koji se ophode loše i bez nekog poštovanja prema biciklistima kao učesnicima u saobraćaju – smatra Gajić. Kada je u pitanju biciklistička infrastruktura, ona je u Banjaluci, kao i u čitavoj BiH u jako lošem položaju. – Postoji tendencija da se biciklistička infrastruktura poboljša, ali prosto, toliko je troma ta neka težnja i to što imamo se nekako sporo poboljšava i trenutno imamo biciklističku infrastrukturu koja je nepovezana i često nelogično postavljena gdje su brojni primjeri. Recimo, na Zelenom mostu se iz dvije trake i biciklističke staze put sužava na jednu traku i biciklistička traka prestaje – naglašava on. Oko 100 entuzijasta u Banjaluci se bave biciklizmom na duže staze, a nekolicina njih su i uzori novajlijama koji tek ulaze u ovaj sport. Biciklom prelaze kilometraže koje su mjesečno veće i od 1.000 kilometara. Neki čak pređu biciklom što malo ko može i automobilom. Izvor: Srpskainfo / Foto: Milomir Jakovljević / Ringier