Džemovi, sirevi, sokovi, ljuti sosevi, med, kozmetika napravljena kombinacijom pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja samo su neki od proizvoda iz kućne radinosti, koji će biti izloženi na sajmu “Plodovi sela malih proizvođača” u Banjaluci, gdje će se okupiti više od 50 izlagača iz cijele Republike Srpske.
Peti po redu sajam domaćih proizvoda “Plodovi sela malih proizvođača”, koji je idealna prilika da sve ono što stvaraju s velikom ljubavlju predstave potencijalnim kupcima, razmijene iskustva i sklope nove poslove održava se 16. i 17. te 23. - 24. novembra u tržnom centru “Delta planet”.
Vesna Smiljanić, koja je i predsjednica srbačkog Udruženja žena, na sajmu će se predstaviti sa ljutim džemovima “Jami”, koji idu kao dodatak mesu, siru i vinu. Ona je za “Glas Srpske” rekla da će se ove godine na njenom štandu naći i nova dva džema, od šipka i kruške.
- Svakako tu će biti i ljuti džem od višnje za koji sam jedne godine na sajmu dobila zlatnu medalju od Tehnološkog fakulteta u Banjaluci - kazala je Smiljanićeva.
Dodala je da joj ovaj sajam mnogo znači, jer osim što predstavlja svoje proizvode, stiče nova poznanstva i razmjenjuje iskustva.
Na sajmu će učestvovati i Poljoprivredna škola u Prijedoru, čiji učenici svojim rukama stvore delicije koje zamisle. Direktor ove škole Goran Aničić istakao je da se svake godine rado odazivaju ovom sajmu, koji učenicima predstavlja satisfakciju.
- Riječ je o proizvodima, poput zimnice i pekarskih proizvoda koje su đaci pravili u okviru praktične nastave. Svaki put sa sajma ponesemo pregršt pozitivnih utisaka i naš štand sigurno bude jedan od najposjećenijih - kazao je Aničić, dodajući da se na sajmu svake godine tražio proizvod više.
Prema njegovim riječima, đaci se međusobno takmiče ko će otići na sajam, jer vole da budu zapaženi.
Svoj štand na ovogodišnjem sajmu imaće i porodica Gagić iz Gradiške, koja se bavi pčelarstvom i ručno izrađuju prirodnu kozmetiku od pčelinjih proizvoda.
- Kao i svake tako ćemo i ove godine na sajmu predstaviti svoj med, pčelinje proizvode i kozmetiku izrađenu od domaćih sirovina - kazala je Zvjezdana Gagić.
Ona je dodala da je u izradu svih proizvoda, za koje je potrebno i do šest mjeseci, uključena cijela porodica, koja se pčelarstvom bavi više od 30 godina.
Jedan od organizatora sajma i menadžer “GLS” klastera Bojan Ćikić rekao je da su učesnici mala porodična gazdinstva koja svoje proizvode uglavnom prodaju direktno potrošačima.
- Interesovanje porodičnih poljoprivrednih gazdinstava za učešće na ovom samu je svake godine veliko. Međutim, naši kapaciteti su ograničeni zbog čega ne možemo da izađemo u susret svim zainteresovanima - kazao je Ćikić, dodajući da će stručnjaci i ove godine ocjenjivati proizvode na bazi senzorne analize koju sprovodi Tehnološki fakultet, a sam proces podrazumijeva i davanje određenih savjetodavnih informacija sa ciljem unapređenja.
Sajam u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Poljoprivrednim i Tehnološkim fakultetom u Banjaluci organizuju poljoprivredni klasteri “Krajina”, “GLS”, “Una-Sana”, “Poljoklast”, “SMB”, “SRP” i “Stara Hercegovina”.
Bojan Ćikić je kazao da su za najmlađe posjetioce sajma pripremili radionicu “Zdravi zalogaji”.
- Takođe, priredili smo i nagradne igre na samom sajmu, ali i putem društvenih mreža - kazao je Ćikić