Da je u Republici Srpskoj sve više ljubitelja planinarenja potvrđuje i podatak da je u toku ove godine Planinarski savez RS postao bogatiji za 890 novih članova.
Naime, trenutno je u Srpskoj 3.115 registrovanih planinara, a, kako kažu naši sagovornici, promocija planinarskog turizma, ali i brojne pogodnosti koje imaju planinari koji su u Savezu, glavni su razlog za povećanje broja planinara.
Predsjednik Planinarskog saveza Republike Srpske Neno Dobrijević naveo je za "Nezavisne novine" da su u Savezu okupljena 74 planinarska društva, ali, kako je dodao, tu postoji još društava koja nisu u Savezu, kao i samostalnih planinara koji pohode u planine.
"Imamo puno planina. Ono čime raspolažemo je jedna stvarno velika paleta niskih, srednjih i visokih planina. Ovdje u Krajini imamo Kozaru, Manjaču, Čemernicu, Vlašić, u dijelu visoke Krajine je Osječenica, Klekovača, Dimitor, a imamo i Jahorinu, Romaniju, Bjelašnicu i, naravno, Maglić kao našu najvišu planinu", kazao je Dobrijević.
Ministarstvu trgovine i turizma RS predložili su ideju izrade interaktivne mape, odnosno izradu digitalne forme.
"Potrebna nam je pomoć da napravimo digitalnu interaktivnu mapu planina, planinarskih domova i geoportal planinarskih staza, to znači da uz kratak opis i fotografije staza koje već postoje, koje su uređene i markirane, da unesemo i GPS koordinate. Svi koji dolaze sa strane mogu jednostavno da nađu tu stazu i da se po njoj kreću", kazao je Dobrijević, dodajući da Savez nastoji da animira što više društava, kao i sva udruženja da postanu njihovi članovi.
Kako je rekao, resornim ministarstvima su uputili dopis za razumijevanje i pomoć.
Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, kazao je za "Nezavisne novine" da je promocija planinskog turizma u Srpskoj doprinijela većem broju planinara.
"Ponuda koju imamo zasniva se na 15 planinskih vrhova većih od 1.500 mnv i desetine kilometara pješačkih, biciklističkih i planinarskih markiranih staza koje vode kroz najljepše predjele Republike Srpske, spajajući ponudu uz riječne tokove i jezera u nevjerovatan doživljaj i iskustvo, a broj novopridošlih planinara u Savez govori da se ljudi sve više okreću prirodi i aktivnom odmoru koji je osnova turističke ponude Republike Srpske i uz kulturno nasljeđe čini DNK ponude kojom se ponosimo i koju prezentujemo i promovišemo kroz različite aktivnosti", kazao je Radić.
Veliki je broj rekreativaca koji se odlučuju za odmor koji podrazumijeva obilazak prirodnih atrakcija.
Prema Radićevim riječima, kroz strategiju razvoja turizma Republike Srpske je ovaj vid ponude naznačen kao ključni za razvoj destinacije koja će do 2027. godine biti jedna od najpoželjnijih destinacija zapadnog Balkana za aktivni odmor i autentične doživljaje.
"Definitivno najveći broj posjeta je na planinskim vrhovima NP Sutjeska, dok su sve popularniji Park prirode Orjen i Velež koji, recimo, ima oko 60 alpinističkih pravaca pa su tu dolazili planinari iz cijelog regiona na svojevrsne pripreme za uspon na Himalaje. Nagli porast ponude uspona i penjanja se može vidjeti i u velikom broju "via feratta" staza koje su u izgradnji i ponudi od Kozare do Leotara na jugu", naveo je Radić.
Izvor: Nezavisne novine