SeeSrpska

KAKO JE OŽIVJELA PECKA (VIDEO)

KAKO JE OŽIVJELA PECKA (VIDEO)

Visitor centar, ili Centar za posjetioce Pecka predstavlja alternativu modernom načinu života, mjesto bez stresa, gdje se ujutru ne čuje škripa kočnica nego cvrkut ptica.

Tako bi se najlakše mogla opisati Pecka, mjesto za odmor u okolini Mrkonjić Grada, koje je nastalo kao ideja nekoliko entuzijasta sa misijom da ljude približe selu i prirodi.

“Centrom upravlja udruženje Zelene staze – Greenways, koje okuplja domaće stručnjake i aktiviste, u proteklih 10 godina aktivno se bavi razvojem ruralnog i ekoturizma. Pruža održiva rješenja za razvoj regiona i u saradnji sa zajednicama implementira kreativne ideje za razvoj eko-turizma. Jedna od značajnijih inicijativa, bila je pokretanje Visitor centra koji se kao koncept nikad nije udomaćio na ovim prostorima“, kaže za SeeSrpsku Boro Marić iz Visitor centra Pecka.

Marić kaže da je turisti, koji posjećuju našu zemlju, na terenu imaju ili turističke organizacije, agencije ili privatne inicijative od seoskog domaćinstva do hotela, ali da su oni uvidjeli kako je ljudima trebalo nešto neposrednije i prisnije što nije isključivo biznis, već više životni stil. Nešto što nije u gradu već u samom srcu avanturističke lokacije.

Ideju su prepoznali domaći i strani posjetioci koji sa zadovoljstvom šire priču o pozitivnim iskustvima iz Pecke, pa se iz godine u godinu broj posjetilaca povećava.

U selu Pecka izvire rijeka Sana, a u neposrednoj blizini izvora nalazi se i hidrološki fenomen 'estavela' pod nazivom pećina Mračaj.

„Na izvorima smo uredili staze i mjesta za odmor, pa se nakon obilaska svih izvora posjetioci mogu odmarati na prelijepom mjestu zvanom Međusane gdje se spajaju svi izvori u jedan tok. Pored izvora u selu je i najveće penjalište na prirodnim stijenama koje je opremio Banjalučki penjački klub Extremebl sa 150 smjerova. Već osam godina se na stijenama održava Pecka rock climbing festival na kojem učestvuju penjači iz cijelog svijeta“, objašnjava Marić.

Ljudi iz Visitor centra Pecka su pomenuto penjalište, izvore Sane i brojne druge zaseoke i susjedna sela, povezali biciklističkim i pješačkim stazama, te evidentirali i na mapi predstavili sva domaćinstva koja nude neke od vlastitih proizvoda.

„Potenciranje lokalnog identiteta oslanjanjem na lokalne proizvode dovelo je do tog da se tradicionalni načini proizvodnje vraćaju u život što Pecku čini još privlačnijom. U okviru Pecka outdoor festivala organizujemo Zeleni market na kojem mještani imaju priliku da se kroz proizvode predstave gostima, ali je moguće tokom cijele godine doći do prozvoda pouzdanog kvaliteta“, kaže Boro za SeeSrpsku.

U samom Visitor centru, pored info centra sa mnoštvom promotivnih materijala iz cijele regije, raspolažu sa smještajnim kapacitetima, kuhinjom, učionicom, biciklima i brojnim sportskim rikvizitima i terenima za fudbal i odbojku.

Smještaj je namijenjen grupama jer je spavaonica zajednička, ali moguće je postaviti šator ili potražiti smještaj u selu ili susjednim mjestima.

Izvori Plive su udaljeni samo 15km, a u tom području je odlično razvijen smještaj na selu koji u Visitor centru rado preporučuju posjetiocima.

„Za ovu godinu imamo bogat program i dosta najavljenih grupa, ali najveći izazov nam predstavlja organizovanje drugog Pecka outdoor festivala koji će se održati 1. i 2. Juna“, zaključuje Mrić, koji poziva sve koji vole prirodu i mir da posjete Pecku, jer  ona to jeste.

SeeSrpska